Şırnak’ta Su Sorunu; “Mıjin-Hilal-Şenoba İsale Hattı” İle Son Buluyor

Şırnak Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesinin ortak girişimiyle yapımına başlanan, Mijin-Hilal-Şenoba İsale Hattı Yapım İşinin çalışmalarına başlandı.

Yıllarca Şırnak halkının makus kaderi haline gelen temiz içme ve kullanma su sorunu; Belediye Başkanımız Sayın Turan BEDİRHANOĞLU’nun girişimleriyle son buluyor. Şırnak Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesinin ortak girişimleri sonucu başlatılan, Şırnak halkının ve merkeze bağlı birçok belde ve köye de ulaşarak yıllarca süren temiz içme ve kullanma su çilesi Mijin-Hilal-Şenoba İsale Hattı ile çözüme kavuşturuluyor.

Şırnak Merkez ve bağlı köylerde temel sorunlardan biri haline gelen temiz içme su sorununun çözüme kavuşturulması için kolları sıvayan Belediye Başkanımız Sayın Turan BEDİRHANOĞLU, vatandaşlarımızın hak ettiği standartlarda bir yaşam sürdürebilmesi için zaman kaybetmeden, Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ekiplerini görevlendirerek saha çalışması başlatmıştı. Tüm teknik işlemlerin tamamlanmasıyla birlikte zaman kaybedilmeden dev projenin hayata geçirilmesi aşamasına geçildi.

Çok sayıda araç ve personelin seferber edildiği dev projede, şehir merkezine kesintisiz temiz içme suyu sağlamak amacıyla; 11.250 Metre400 mm’lik Düktil Boru döşenecek. Su akışının oluşturacağı basınç sonucunda, boruların patlamasının önüne geçmek için belirlenen noktalara ayrıca tahliye odaları kurulacak.

Mijin-Hilal-Şenoba İsale Hattı ile Şırnak merkeze ulaştırılacak olan temiz içme su miktarı artırılırken, yine projenin güzergahında bulunan köy ve beldelere direk su akışını sağlayacak olan hatların iyileştirilmesiyle burada yaşayan vatandaşlarımızın su çilesi son bulmuş olacak. Belediyemiz Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yoğun çalışmalarıyla; aylar öncesinden startı verilen dev projenin yapımına hummalı bir şekilde devam edilirken, devam eden çalışmalar neticesinde Mijin-Hilal-Şenoba İsale Hattı’nın fiziki gerçekleştirmesi %20 oranında tamamlandı.

Şırnak merkeze 100 metre küp ek temiz içme suyu sağlayacak olan Mijin-Hilal-Şenoba İsale Hattı projesinin tamamlanmasıyla, daha önce sıkça yaşanan su kesintileri ve buna bağlı olarak vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetler son bulmuş olacak.

 

 

 

 

asas