Şırnak’ta ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ Uygulaması Yapıldı

ŞIRNAK’ta İçişleri Bakanlığı’nca trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ uygulaması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından 2019 yılı ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganıyla ‘Yaya Öncelikli Trafik’ yılı ilan edildi. Bu kapsamda Şırnak’taki Orgeneral Edip Başer İlk ve Ortaokulu yaya geçidinde sürücüler ve yayalara yönelik etkinlik düzenlendi. İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Öncelik Hayatın Öncelik İnsanın” uygulamasıyla yaya güvenliğini sağlayacağını belirten Şırnak Valimiz Sayın Mehmet Aktaş, bu konuda trafik kanunda çok önemli değişikler yapıldığını söyledi. “Bu yasal değişikliğe göre polis memurunun veya trafik ışığının yada levhasının olmadığı ama trafik ışıklarının yada trafik levhalarının olduğu trafik kavşakları, yaya geçitleri ve okul önlerinde arabasıyla seyir eden bütün vatandaşlarımız, her şeyden önce yavaşlamak mecburiyetindeler” diyen Sayın Aktaş, bu uygulamayla vatandaşların can güvenliğinin sağlanmak istenildiğini ifade etti.

Uygulamada öğrenciler trafiğin akışını sağlamak için trafik polislerine yardım ederek, yayaların geçişini sağlarken, Valimiz Sayın Mehmet Aktaş, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma ve Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü Trafik Ekipleri, bilgilendirdikleri sürücü ve yayalara broşür dağıttı.

asas