Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan İlimizi Ziyaret Etti

Vatandaşlarla buluşmak üzere Şırnak’a gelen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Valilik Meydanı’nda kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşlara hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.
Şırnak’ın kadim şehirlerin en kıdemlisi olduğunu şehrin Hazreti Nuh ve Mem û Zîn’in şehri olduğunu anlatan Sayın Cumhurbaşkanımız;
 “Biz tarih ve medeniyeti birlikte inşa etmiş, ortak bir inancın, ortak bir akidenin, ortak bir tarihin çocuklarıyız. Bizler hep birlikte aynı kıbleye yönelen, yan yana saf tutanlarız. Bizler aynı beden ve aynı ruhuz. Bizler Alparslan’ın ve Selahaddin’in torunlarıyız. Doğu da biziz, batıda da biziz, biz bu ülkenin her şehrine sevdalıyız” dedi.
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; Şırnak’ın Antalya’dan, Trabzon’dan, Malatya’dan, Hakkâri’den, Bursa’dan ayrı düşünülmediğini vurguladı.
Türkiye’de yaşayan herkesi; Türküyle, Kürt’üyle, Arap’ıyla, Çerkez’iyle, Boşnak’ıyla, Gürcü’süyle, Roman’ıyla aynı millet olduğunu belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türk Bayrağı’nın da ecdadın ortak mücadelesini temsil ettiğini söyledi.
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, “Şehitlerimizin, gazilerimizin, bayrağımızın yapmadığı ayrımı milletimize yapanlar, alçağın ta kendisidir. Hiç kimsenin namusumuz olarak gördüğümüz vatanımıza, evimize, mahremimize el sürmesine izin vermeyiz. Bizim son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden başka devletimiz yoktur. Kendine başka devlet arayan, evet, istediği yere gidebilir” ifadelerini kullandı.
Türkiye’nin bölgesinde başı sıkışanların sığındığı bir ülke olduğunu, kapıları açarken de kimsenin etkin kökenine, mezhebine bakılmadığını dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan; son 17 yılda Şırnak’a toplam 10,5 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını ifade etti.  3 bin 380 adet yeni derslik ve Şırnak Üniversitesi’nin şehre kazandırıldığını dile getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yükseköğrenim öğrencileri için bin 19 kişi kapasiteli yurt binası, gençlik merkezi, kapalı yüzme havuzu, futbol sahası gibi yatırımların da şehirde hizmete girdiğini söyledi.
Cizre’ye 10 bin seyirci kapasiteli bir stadyumun yapılacağı müjdesini veren Sayın Cumhurbaşkanımız, projesi hazır olan yatırımın ihalesi yapıldıktan sonra inşasına başlanacağını bildirdi.
 Şırnak’taki ihtiyaç sahibi vatandaşlar ile şehit yakını, yaşlı ve engelli vatandaşlara toplam 2,5 milyar liralık yardımda bulunulduğunu ifade eden Sayın Cumhurbaşkanımız, şehirdeki girişimcilere de 3 milyar liralık yatırım teşviki verildiğini, 7 bin 885 kişilik ilave istihdam oluşturulduğunu, 5 bin 116 iş yerine de toplam 260 milyon liralık SGK prim teşviki sağlandığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şırnak’taki sağlık yatırımlarını da anlatarak, kente şehir hastanesi standartlarında 500 yataklı muhteşem bir bölge hastanesi kazandırılacağı müjdesini açıkladı.
Terör örgütünün çukur eylemleri sırasında tahrip ettiği Şırnak merkez, Silopi, İdil ve Cizre’de tek bir vatandaşın dahi mağdur olmasına izin vermeden bu şehirlerin sıfırdan inşa edilerek ayağa kaldırıldığını belirten Sayın Cumhurbaşkanımız, “Yeni bir Şırnak… Bunlar burada bütün evlerimizi yakıp yıkmadılar mı? Evlerin bodrumlarında bunlar yargılama yapmadılar mı? Tüneller açmadılar mı? Milletimizi sefalete, yokluğa, yoksulluğa mahkûm etmek isteyenlerin oyunlarını boza boza şehrimizi geliştirdik, güzelleştirdik” dedi.
Şırnak’a yapılan sulama, ulaşım, altyapı yaptırımlarını da anlatan Sayın Cumhurbaşkanımız, sözlerini şöyle tamamladı:
“İnşallah önümüzdeki dönem Şırnak’ı daha büyük hizmetlerle tanıştıracağız. Bunun için önce huzur lazım, istikrar lazım, güven ortamının güçlenmesi lazım. Şırnak, huzurun ne olduğunu da iyi bilir, terörün neye mal olduğunu da iyi bilir. Şırnak; yatırımın, hizmetin, üretimin, istihdamın kıymetini de iyi bilir, çukur eylemlerinin, baskının, zulmün, acının anlamını da iyi bilir.  Artık bu ülkenin de Şırnak’ın da terör örgütlerine kaptıracak tek bir evladı yoktur. 12-13 yaşındaki çocuklarınızı dağa kaçıran bu teröristler değil mi? Onlara verecek çocuklarımız yok, onun için dik duracağız, sağlam duracağız. Diyarbakır Belediyesinin önünde oturma eylemi yapan anneler Başbakan iken ziyaretime geldiklerinde onların gözyaşını unutamıyorum. Kandil’deki insafsız, vicdansız insanlar benim bütün Güneydoğulu kardeşlerimi inim inim inlettiler. Artık bu ülkenin analarının, terör örgütlerinin zulmü yüzünden gözlerinden tek bir damla yaş dökülmesine tahammülümüz kalmamıştır.”dedi.
Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği programın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Hakkâri’deki programını gerçekleştirmek üzere Şırnak’tan ayrıldı.

asas